Menu:


Recenzje


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Paktofonika - Kinematografia

Paktofonika hip-hop'owy squad z Katowic wydał pod koniec 2000 roku płytą zatytułowaną "Kinematografia". Na album składa się 16 utworów o łącznej długości ponad 70 minut. Nazwa płyty ma oznaczać to że każdy kawałek jest oddzielnym filmem-historią. I to prawda, tracki różni się nie tylko tekstem i podkładem ale również zawartym przekazem, szybkością składania rymów. 

Intro, odgłos wkładanej płyty i słyszymy myśl przewodnią całej płyty: "hip hop operacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu". Dalej "Priorytety" ze świetnym podkładem trąbki i fortepianu idealnie pasującym do refleksyjnych i pouczających rymów mówiących o najważniejszych rzeczach w życiu. Jednak PFK nie daje nam chwili do przemyślenia gdyż już następny kawałek jest utrzymany w całkiem innej konwencji. "Gdyby..." to pogodny utwór oparty na bardzo prostej zasadzie co by było gdyby. Czwórka to "ja to ja" wspaniały wesoły imprezowy kawałek ze świetnym g-funkowym vokalem Gutka w refrenie co nadało utworowi niespotykany charakter.
Najpierw Rahim, potem Magik i na końcu Fokus w swych zwrotkach udowadniają iż każdy z nich jest oryginalnym i niepowtarzalnym MC. Następny utwór to dwie niespodzianki w jednym. "Powierzchnie Tnące" czyli solowy popis Fokusmoka zaskakuje po pierwsze podkładem. Słyszymy mocny bit który aż wbija w ziemię i przytłacza swą siłą. Druga niespodzianka to szybkość z jaką ten bardzo utalentowany eMCe wyrzuca z siebie słowa. Jego twardy głos oraz świetna umiejętność akcentowania wyrazów, ale i przede wszystkim ciekawe i oryginalne rymy wnoszą do wszystkich kawałków dużo "życia". PFK dają nam na chwile odpocząć w utworze "ToNieMy". Dwuznaczny tytuł nie pozwala stwierdzić czy chodzi im o To Nie My czy Toniemy dopiero wysłuchanie uważnie każdego wersu wyjaśnia nam sens tego kawałka. Następnie bardzo ciekawa pozycja: bitbox wykonany przez Sota. Trzeba przyznać że bit Sot zapodaje zajebiście. Pod ósemką kryje się kolejny wspaniały kawałek "Chwile Ulotne" niby piosenka refleksyjna a można się przy niej świetnie bawić... "buja" bardzo. Utwór "WC" to autoprezentacja "...Mag super hiper mega eMCe..." tak twierdzi o sobie Magik i w ogóle nie przesadza. A najlepszym tego przykładem jest jego solowa akcja "Nowiny". Text jest po prostu świetny, zamyka usta wszystkim którzy sądzili że Magik po odejściu z Kalibra nic już nie osiągnie. Przedstawia w nim przyczyny swego odejścia z K44 i świetnymi rymami udowadnia że w PFK prezentuje jeszcze większy poziom niż gdy robił płyty z Joką i Dabem.
"Nie Ma Mnie Dla Nikogo" utwór o potrzebie samotności, biorąc pod uwagę sukces płyty i zamieszanie z tym związane chłopaki na pewno będą mieli taki dni że chcieli by być sami... Pod dwunastką kryje się bardzo dobry kawałek "Jestem Bogiem" z głębszym przekazem. Świetne zwrotki Maga i Fo a i nie gorsza Raha sprawiają że utwór stał się przebojem i wypromował całą płytę. Następnie troszkę spokojniejszy track "Lepiej Być Nie Może", trzeba przyznać że jest świetnie, ale zawsze może być lepiej. "Rób Co Chcesz...", znowu kawałek z głębszym sensem, przerywany jest wstawkami płaczących kobiet co tworzy ciekawy efekt. Przedostatni utwór "W Moich Kręgach" czyli solowe rymy Rahima o tym ilu jego przyjaciół już odpadło. Refleksja nasuwa się tym większa iż tydzień po wydaniu tej płyty odpadł Magik............
Na koniec PFK ma dla nas utwór nagrany w niemieckim mieście Witten z kolegami z organizacji PROPS. W utworze przeplatają się na zmianę zwrotki rymowane po polsku i niemiecku co daje świetny efekt. Po ponad 1,5 minutowej przerwie bonus "ja to ja" ale do innego podkładu, potem śmieszne momenty jakie zdarzały się podczas nagrywania płyty. Płyta kończy się odgłosem wyjmowanego CD.

Podsumowując "Kinematografia" to jedna z najlepszych płyt hip-hop'owych wydanych w Polsce. Różnorodność utworów, podkładów i przede wszystkim stylów MC jest dużą zaletą tego krążka.

Autor: Kamill

SPIS UTWORÓW NA PŁYCIE:

01. Na Mocy Paktu
02. Priorytety
03. Gdyby...
04. ja to ja
05. Powierzchnie Tnące
06. ToNieMy
07. Popatrz
08. Chwile Ulotne
09. WC
10. Nowiny
11. Nie Ma Mnie Dla Nikogo
12. Jestem Bogiem
13. Lepiej Być Nie Może
14. Rób Co Chcesz...
15. W Moich Kręgach 
16. 2 Kilo

Produkcja na Kinematografii:
01. Na Mocy Paktu: muz. rah
02. Priorytety: muz. mag, fks/ rap. pfk/ scr. b*d*j
03. Gdyby...: muz. mag/ rap. pfk/ scr. b*d*j
04. ja to ja [Gutek]: muz. jajo/ rap. pfk/ voc. gutek/ scr. b*d*j
05. Powierzchnie Tnące: muz. fks/ rap. fks/ scr. b*d*j
06. ToNieMy: muz. mag/ rmx. pfk/ rap. pfk/ scr. b*d*j
07. Popatrz (uliczny reportaż z dworca): bitbox. sot
08. Chwile Ulotne: muz. fks/ rmx. rah&fks/ rap. pfk
09. WC [Sot]: muz. rah/ bitbox. sot/ rap. mag
10. Nowiny: muz. beny/ rap. mag/ scr. b*d*j
11. Nie Ma Mnie Dla Nikogo: muz. fks/ rap. pfk/ scr. junior
12. Jestem Bogiem: muz. kipper/ rap. pfk/ scr. b*d*j
13. Lepiej Być Nie Może: muz. fks/ rap. pfk
14. Rób Co Chcesz...: muz. beny/ rap. pfk/ scr. b*d*j
15. W Moich Kręgach: muz. rah/ rap. rah / scr. b*d*j
16. 2 Kilo (OnAnOn, Laki, LO, Kams): muz. Paul D./ rap. pfk, onanon, laki, dike, l.o. & kams/ scr. senior juniorAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl