Menu:


Recenzje


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Paktofonika - Jestem Bogiem

16 czerwca 2001 roku w sklepach muzycznych pojawiła się EP-ka Paktofoniki pod tytułem "Jestem Bogiem". Krążek ten ma pełnić rolę singla. Dziwna sprawa bo zadaniem singla (który jest wydawany wcześniej) jest promowanie płyty długo grającej a Kinematografia wyszła już 6 miesięcy temu. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację w PFK (samobójstwo Magika) CD ma być również przedsmakiem następnej płyty "Z Archiwum Kinematografii" gdzie zamieszczone będą nagrane jeszcze za życia Maga akcje. 

I właśnie pod szóstką kryje się jego solowy utwór "T.J. Telewizor". Jest to opowieść o problemach z odbiornikiem TV, charakteryzują ją bardzo swobodnie składane rymy. Uwagę zwraca kolejny wers w którym Magik mówi o Kalibrze44 jako o swoich wrogach:
"...Ten kto wie jak moi wrogowie to powie
Telewizory robią z głowy jaja panowie..." 
Chodzi oczywiście o piosenkę K 44 - Litery
"...Chcesz czy nie chcesz zrobią Ci z głowy jajo 
Od jutra wszyscy zamiast głowy z jajem popierdalają..."
Jak zawsze wysoko trzeba ocenić produkcję Fokusa, Esperanto. Zaskakuje tu bardzo podkład rozpoczynający się na początek dziwnymi dźwiękami a potem mocnym bitem uderzającym z głośnika. Najsłabiej wypada Rah, historia jego życia rymowana jest w czasie przeszłym, każdy wers kończy się na końcówkę -ałem co sprawia że kawałek jest monotonny. Na plus można policzyć Rahimowi że poskładał to w miarę dobrze.
Oprócz tego na płycie znajduje się ocenzurowana wersja Jestem Bogiem (ta z teledysku), a także cztery remixy tegoż utworu. Swoje wersje zrobili: DJ Haem, Kipper, Straho i Foqsonik. Trzeba powiedzieć że chyba jednak ten utwór najlepiej brzmi w oryginale (albo bardzo do niego się przyzwyczailiśmy), jednak na plus dla tych remixów trzeba stwierdzić że nie zmienia się w nich tylko podkład czy kolejność zwrotek ale np. w interpretacji Haem'a, Sliwka zaśpiewał sam cały refren co sprawia że kawałek jest całkiem inny od wersji z Kinematografii, a wersja Kippera jest mroczna i można się jej nawet przestraszyć. 

Podsumowując to CD zawiera tylko trzy pełnowartościowe utwory, które mogą umilić nam oczekiwanie na drugą płytę Paktofoniki. Ale jeśli jest się prawdziwym fanem PFK trzeba ją nabyć.

Autor: Kamill

SPIS UTWORÓW NA PŁYCIE:

01. Jestem Bogiem (Cenzor)
02. Esperanto (FKS Solo)
03. Jestem Bogiem (DJ Haem Rmx)
04. Stauo Sie!!! (Rah Solo)
05. Jestem Bogiem (Kipper Rmx)
06. T.J. Telewizor (Mag Solo)
07. Jestem Bogiem (Straho Rmx)
08. Jestem Bogiem (Foqsonik Rmx)
09. Bonusik (Dla Redaktorów)
10. (Klip)All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl