Menu:


Recenzje


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Kaliber44 - Księga Tajemicza. Prolog

Kaliber 44 hip-hop'owa grupa z dzielnicy Katowic - Bogucic wydała płytę pod tytułem "Księga Tajemnicza. Prolog". W squad kapeli wchodzą: Mag Magik 1, Lord MM dAb, Ś.P. Brat Joka oraz D.J. Feel-X. Najpierw rymowaniem zajmowali się Magik i Dab wraz z Jajonaszem, ale potem ten ostatni odszedł od nich, a w jego miejsce pojawił się rodzony brat Dab'a - Joka. Zespół wydał w lipcu 1996 singla pod tytułem „Do Boju Zakon Marii". Na którym zaprezentowali swój ciekawy i charakterystyczny styl nazwany przez nich samych "Magia i Miecz". Kontynuacją tej konwencji jest właśnie ta płyta.

Nie ma chyba w Polsce człowieka który słucha hip-hopu, a nie zna kultowej piosenki Magika "Plus I Minus" w której Mag rymuje o swoim domniemanym zarażeniu wirusem HIV. Tekst jest bardzo prawdziwy i opisuje myśli jakie towarzyszą człowiekowi który może się dowiedzieć że: ...dziś nadszedł ten dzień, dziś nadszedł dzień, może będzie mym najgorszym dniem...".
Utwór "Do Boju Zakon Marii" to swoisty hymn Kalibra mówiący co ich inspiruje i dlaczego rymują. Tekst "Brat Nie Ma Już Miłości Dla Mnie" mówi o tym, iż w dzisiejszych czasach ludzie nie mają skrupułów by zabić drugiego człowieka 
"...nie wyzbyłem się instynktów wołam krwi na cały głos 
Musi zabić ktoś by żyć mógł ktoś..."
W utworze "Moja Obawa (Bądź A Klęknę)" Joka podważa istnienie Boga gdyż w świecie jaki go otacza jest pełno krzywdy ludzkiej
"...zawsze szybko umierają tacy jak ja..."
mówi że marihuana otwarła mu oczy na świat i dzięki niej dowiedział się "prawdy". Kawałek "Bierz Mój Miecz I Masz" to opowiedziana bez ogródek historia tego co tak naprawdę mężczyźni oczekują od kobiet. Na uwagę zasługuje utwór "Psychodela", w ponad pięciu i pół minutowym kawałku występuje kilku gości na których warto zwrócić uwagę. Swoje zwrotki po kolei wykonują: Magik, Macho, Joka, Jajonasz, Rahim, Dab i B.U.C..
Muzyką na płycie zajęli się Magik, Dab i Jajonasz. Podkłady są bardzo mroczne, pełno w nich różnych dziwnych dźwięków np. krzyków, jęków, piorunów. Wszystko to wkomponowane jest w mocny ostry bit, ten niesłychany klimat potęgują teksty:
"...Noc, ciemność, pełnia księżyca, 
Nagle słychać huk, trafiła błyskawica w nasz grób...".
Warto powiedzieć kilka słów o screatch'ach D.J. Feel-X'a. Po raz pierwszy w Polsce na płycie znalazły się skrecze zrobione specjalnie na to CD. Do tej pory co prawda używane już były skrecze lecz były to sample z amerykańskich płyt. A tym razem zrobiono to specjalnie na "Księgę Tajemniczą". Był to przełom, od tej pory każdy szanujący się zespół hip-hop'owy chciał mieć zrobione własnoręcznie przez D.J skrecze. Feelix zrobił je na dobrym poziomie jednak na tej płycie straciły one na swojej wartości gdyż na tle ostrych podkładów były słabo słyszalne i nie zwracały zbyt dużej uwagi słuchającego. Tylko w kilku kawałkach, np. "To Czyni Mnie Innym Od Was Wszystkich" gdzie w momencie popisów D.J.'a podkład został ograniczony do prostego bitu i lekko ściszony możemy w pełni docenić kunszt Feel-X'a. 
Nie bez powodu w tytule płyty występuje słowo prolog. Hard core psycho rap miał być przez grupę kontynuowany i miały wyjść następne krążki w tym samym stylu. Na pewno można stwierdzić że to wielka strata dla polskiego hip-hopu że ta tematyka nie została przez zespół kontynuowana. Pytanie: Dalczego tak się nie stało? W Kaliberze 44 zdali sobie sprawę że na takim stylu nie zjednają sobie dużej liczby słuchaczy. Musieli grać coś bardziej przystępnego co było by bardziej zrozumiałe dla większej liczby odbiorców. Trudno jednoznacznie ocenić czy było to dobre posunięcie. Na pewno "Księga Tajemnicza" miała i ma nadal wielu zwolenników, wielu ludzi uważa ją za najlepszą polską płytę hip-hop'ową. Jednak nie można mieć za złe K44 że odeszli od tego, była to po prostu artystyczna ewolucja (zmierzająca w dobrym zresztą kierunku bo druga płyta była tekstowo dużo lepsza). Chęć udoskonalenia swego sposobu składania rymów, flow, poszerzenia swych horyzontów, poprzez odejścia od tematyki Marii zaowocowała właśnie następną płytą "W 63 Minuty Dookoła Świata".

Autor: Kamill

SPIS UTWORÓW NA PŁYCIE:

01. Wejście
02. Nasze Mózgi Wypełnione Są Marią
03. Usłysz Mój Głos
04. Brat Nie Ma Już Miłości Dla Mnie
05. Psychoza
06. To Mnie Czyni Innym Od Was Wszystkich
07. Więcej Szmalu 2
08. Do Boju Zakon Marii
09. Bierz Mój Miecz i Masz
10. + i -
11. Moja Obawa (bądź a klęknę)
12. Psychodela
13. Bez WyjściaAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl