Menu:


Recenzje


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Igor - Ekspedycje

Pierwsza producencka płyta Igora, a na niej elita z południa polski oraz Grammatik i Jedensiedem, czyli HaiHaieR. Płyta jest mieszaniną różnych styli i dlatego każdy kolejny track może być mocnym kontrastem dla poprzedniego, ale o tym zaraz, jeżeli porównać Ekspedycje z Kompilacją2 można spostrzec, że hiphop z KaCe zaczyna oddalać się wielkimi krokami Warszawie, nie wiem może to moje dziwne odczucia, ale naprawdę na Ekspedycjach słychać multum nowych pomysłów (np. Gutek) i bardzo oryginalne rymy nie mówiąc już o podkładach, chociaż akurat to jest najmniejszy mankament w WuWuA. Ale przejdźmy do rzeczy.
Może zaczne od tych perełek duet tworzony przez Basa i Gutka zapodaje dwa ciekawe i niepowtarzalne numery, jednak najpierw opisze numer w którym są zasileni jeszcze porzez Hasta: "Protest" - kontrowersyjny temat, bo jak wiadomo w tym roku wydano zakaz posiadania nawet miękkich narkotyków i właśnie to jest Protest. Przedstawione są bardzo mocne argumenty, bo przecież jak ktoś nie chce palić to nikt mu tego nie karze, a cierpią nad tym inni. Klimat kawałka raczej w rytmie regge ale dzięki temu tak szybko dociera do głowy. Na koniec morał "gandzia, zbyt pozytywna, dlatego zakazana". "To Co Możesz Dać" - (bit: Mustafarai) kawałek chyba z najlepszym podkładem i akurat nie Igorowym, temat to sytuacja społeczna w Polsce z niesamowitym przekazem Basa, do tego dochodzi jeszcze refren wykonany przez Gutka, którego głos sprawia, że numer z mocno hardcorowego zmienia się w łagodniejszy. I to o czym wspomniałem wyżej czyli kontrast, bo następny na liście jest "Szał Baj Najt" (Kaliber 44) i prawdę mówiąc, rymy zapodane przez dAba i Joke są o niebo lepsze od tych słyszanych na ostatniej produkcji Kalibra (3:44). A tekst Joki "jest dwudziesta trzecia, dzień jak Kukuczka zleciał" przejdzie chyba na stałe do naszego języka, już dawno nie słyszałem tak dobrego kawałka "starych hiphopowych wyjadaczy" jakimi niewątpliwie są dAb i Joka. Następną ekspedycja prowadzi do Białegostoku gdzie powiewają "Hawajskie Koszule" - Jedensiedem, temat jest mistrzowski i niestety aktualny tylko w wiosenno - letnim okresie [taki już ten nasz klimat] wtedy każdy będzie mógł poginać w hawajskiej, stylowej morowej lub innej koszuli i przyciągać panienki jak magnes. Kolejny numer podobny tematycznie do Protestu, tym razem Dene i "Miejski Obłęd" w którym pokazał tu wszystkie swoje walory, a ma czym się pochwalić, dobre rymy, dobry flow, tylko czekać na solową płytę. Wreszcie "Ja Nadal" - pojawia się dziwny podkład, niezapomniany głos, szybka mowa ["to przesada jak ten gość składa"] czyli w głośnikach Fokus nawija. Reprezentant Paktofoniki jest według mnie najlepszym MC w Polsce więc w tym przypadku moja ocena będzie mało obiektywna. Jeszcze się nie spotkałem ze słabym kawałkiem Fokusa, a tym braggadacio potwierdza regułe.
I jeszcze na koniec zostawiłem największy minus czyli numer Grammatika "Słuchaj Rapu", to miała być reklama "światła Miasta", ale wyszło na to, że ekspedycje ukazały się tuż po wydaniu produkcji Gammatika [przynajmniej w Warszawie], poza tym wszyscy wykonawcy postarali się odejść od przyziemnych tematów, by właśnie taki klimat odróżniał Ekspedycje od innych typowych sqadanek, niestety Grammatik nie podołał zadaniu i ich numer jest zdecydowanie najsłabszy na płycie.
Podsumowując Igor zebrał obecnie najlepszą grupę ludzi na śląsku plus Grammatik i 17, wyszło mu to doskonale bowiem płytkę można słuchać non stop. Ekspedycje poruszają poważne tematy i te troszkę luźniejsze, okraszone lekkimi podkładami co niewątpliwie było świetnym pomysłem, bo żeby przekazać coś ważnego to nie musi temu towarzyszyć mocny bit i refleksyjny podkład. Mocno nakłaniam do kupna tej składanki, bo naprawdę warto ją mieć. Czekałtuj ją człowiek.

Autor: Olo
www.3ptp.com

SPIS UTWORÓW NA PŁYCIE Igor - Ekspedycje:

01. Jajonasz - Corrado
02. Bas Tajpan, Gutek - To co możesz dać
03. Kaliber 44 - Szał baj najt
04. Gano, Jajonasz - Jak tu jest
05. JedenSiedem - Masz czego żałować
06. HST, Fokus, Dene - Za mikrofonami
07. Bas Tajpan, Gutek - Protest
08. Grammatik - Słuchaj rapu
09. Prohibeate - Jest przed
10. JedenSiedem - Hawajskie koszule
11. Dene - Miejski obłęd
12. Fokus - Ja nadalAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl