Menu:


Recenzje


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Ego 'Nie ma takiego drugiego' Ego - Nie Ma Takiego Drugiego

Blisko cztery lata zamknięci w krainie Nibylandii czekaliśmy na kolejną muzyczną przygodę u boku częstochowskiego składu Ego. Tym razem podróż nie będzie już tak odprężająca i subtelna jak za pierwszym razem. "Nie ma takiego drugi'ego" to swoiste wyrwanie z sennej krainy i konfrontacja słuchacza z "brutalną rzeczywistością". Drugi krążek Ego jest "cięższy", mocniejszy i tylko momentami pozwoli nam przypomnieć sobie o Nibylandii. Charakterem przypomina on bardziej elektroniczną i abstrakcyjną "Za-gadkę" Ciągu Dalszego, niż pierwszy projekt częstochowian. Jednak mimo zmiany klimatu cały czas mamy do czynienia z niezwykłą hip-hop'ową produkcją, która, tak jak się spodziewałem, zaskakuje i odkrywa przed nami nowe, interesujące muzyczne lądy.

W poszukiwaniu Nibylandii. Tak mógłbym rozpocząć tę recenzję. Słuchając muzyki na drugim albumie częstochowian nie można powstrzymać się od "przecierania uszu" ze zdziwienia. Słodkie i przyjemne dźwięki zostały brutalnie zmiażdżone przez ciężki bass i pokryte grubą warstwą elektroniki. Tylko momentami możemy usłyszeć kojącą i przyjemną muzykę rodem z pierwszego krążka. Nie jest to jednak żaden minus "Nie ma takiego drugi'ego". Ego pokazało nam się po prostu z innej strony. A jak wygląda ta "druga strona"? Równie ciekawie jak pierwsza. W krainie pojawiło się niebezpieczeństwo i zło. Zabarwiło to słodkie i jednak trochę bezbarwne miejsce przygodą oraz dawką adrenaliny. Obok mocno elektronicznych i spokojnych bitów mamy tu również kawałki stricte drum'n'bassowe, które nie wszystkim mogą się spodobać. Generalizując. Płyta, jeżeli chodzi o warstwę muzyczną jest przeróżnorodna i co najważniejsze pracuje to na jej korzyść. Mamy tu wiele ciekawych, niezwykłych dźwięków oraz muzyczne perełki. Wszystko to dopracowane do granic możliwości, żyjące własnym życiem i "wchodzące w uszy".

Jeśli do bitów można mieć pewne awersje, to do warstwy wokalnej nie można mieć żadnych zarzutów. Śliwka jak i Sivy zrobili znaczący postęp w rymowaniu. Nawijają przede wszystkim wyraźniej i z ciekawym flow, z pomysłem na kawałek. Teksty są ciekawe, pełne niedosłowności, przenośni i ukrytych znaczeń. Subtelnie zahaczają o poezję. Album jest różnorodny tematycznie. Dotyka spraw egzystencjalnych, mówi o przemijalności ("5 minut" - autorem bitu jest Rahim), szarości i braku oryginalności ludzi ("Lustrzane odbicie"). Śliwka i Sivy podkreślają również swoje mocne przywiązanie do muzyki i do aktu tworzenia. "Pragnienie, które uwodzi, narodzin tego, co nowe, słowem o samym sobie i życiu w całej jego prostocie... z muzyką" rymuje w "Poczasie" (jeden z najlepszych utworów na płycie) Śivy. Nie zabrakło również humorystycznych akcentów np. pełen dystansu i zrobiony z dowcipem "Tu Tequilla tam Bonetti".

Faworyci na płycie? Oczywiście. Moim zdaniem najciekawszym utworem "Nie ma takiego drugi'ego" jest "W fotelach" nagrany z gościnnym udziałem Mei. Świetny, a przede wszystkim klimatyczny, działający na wyobraźnię, budzący zmysły. Tego typu utwory potrafią budować rzeczywistość w naszej wyobraźni. Bardzo ciekawie wypadają również: wcześniej wspomniany "Poczasie", "Trute nuty", "What is the sound?" i "Lustrzany świat".

Jedyny zarzut, jaki mam do drugiej płyty częstochowian to skity. Przypominają mi raczej klimaty "Za-gadki", są humorystyczne, ale moim zdaniem psują dziwny, tajemniczy klimat płyty.

"Nie ma takiego drugi'ego" - ja w to uwierzyłem. Po raz drugi jestem przekonywany przez Ego do tego, że muzyka, którą tworzą jest niebanalna, oryginalna i stoi na wysokim poziomie. Po raz drugi bezkrytycznie wierze w ich płytę i w to, że kolejna będzie następną porcją świeżych dźwięków, które zaleją trochę archaiczny polski rynek muzyczny. Wszyscy spragnieni świeżości i niezwykłości: do sklepów!

Autor:
RobunioWieeesz

SPIS UTWORÓW:

01. Przedczasem
02. Trute nuty
03. Incipit
04. Konnyskit
05. 5 minut
06. Kurze pierze
07. Donaldo
08. Lustrzany Świat
09. What Is That Sound
10. Zombi
11. Pikpikpik
12. Mapa
13. Natręt
14. Sens według praktyk
15. Tu Tequilla tam Bonetti
16. Pivko
17. Wyprzedaż uśmiechów
18. Raphel
19. W fotelach
20. Poczasie rokAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl