Menu:


Projekty


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Portrety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Usta Miasta Kast

"poczekaj za dwa lata minie moda zobaczymy wtedy ilu zostanie na hiphopowych wodach"

Produkcja Fokusa wydana przez Gigant Records na której usłyszymy Paktofonike, Jedensiedem, Gutka (Mustafarai), Dene, Zapis - C Rytmu, Prohibeate, Emcefalograf, Bas, P.A.K.T., Igor czyli wymieszanie znanych postaci polskiej sceny z tymi którzy powoli się pną do góry, warto również zaznaczyć date niektórych produkcji: 97, 98 !!! I słychać to "gołym uchem", że poziom kawałków jest bardzo zróżnicowany, ale tak bywa na tego typu składankach. Słychać, że każdy z wykonawców (mowa o tych mniej znanych) dysponuje dosyć dużą paletą możliwość i jeżeli wszystko dobrze się potoczy to w niedługim czasie powinni się przebić do elity.
Już od początku UMK zapawiadają się bardzo ciekawie: intro Mea vs. Fokus według mnie jedno z najlepszych jakie słyszałem, a jest to prezentacja wszystkich miast wokół KaCe. Na wyróżnienie przede wszystkim zasługują numery producenta płyty Fokusa, najpierw "Stem tutaj" - pierwszy raz w życiu słyszałem tego typu podkład gdyby do niego rymował ktoś inny to pewnie nikt by na to nie zwrócił uwagi, ale że rymuje Fokus to o czym tu mówić ,,to przesada jak ten gość składa", rymy o których nikt inny wcześniej nawet nie myślał, a co dopiero zapodał, ale to jest Fokus - to jest mistrz. Numer 7 jest tylko skitem i aż skitem - "śmietana". Wykonawca tego skitu Fokus przeszedł sam siebie, rymuje tak szybko, że nie nadąża się nad myśleniem o czym są dane słowa, rymy, po prostu FOKUS mówi : "Stawiam sprawę jak kawa na ławę, że fenomenalnie miotam". Jedyny remix na płycie "100 wersów" - historia Fokusa z hiphopem, kawałek ten ukazał się na składance Pokaż Walory, szczerze mówiąc to wole starą wersje, ale nawet jakby nie było żadnego podkładu, też by jego słuchał J.
Także głośnikami trzęsie mocno bas i przed mikrofonem BAS - "Dla tych" [Rude boys salute], kontrowersyjny przekaz poruszający problem legalizacji, braku floty, czyli "Dla tych, dla których system ten jest przegięciem pały, dla ciebie Rastafa, dla twej jeszcze większej chwały" no comment.
Jak na razie jedyny w Polsce śpiewający "raper" Gutek ma się czym pochawalić po pierwsze w "Tysiąc lat". Wielu jest przeciwników tego typu rymowania, ale zawsze można posłuchać dla odmiany. Poza tym jego utwory są przeważnie okraszone bardzo dobrymi podkładami, są to luźne kawałki choć nie zawsze opowiadające o lekkich sprawach i tak jest też z tym numerem. W drugim kawałku, tym razem z Dene:
Chłopaki z południa Polski, którzy przyzwyczaili już nas do wielu innowacji w naszym hiphopie zrobili znowu coś na co mało kto by wpadł, a mianowicie połączenie języków polskiego i właśnie jakiego, na początku byłem pewien, że to włoski, ale na wszelki wypadek sprawdziłem w wiarygodnym źródle, że to jednak jest cygański - Miro Mikrofonia. Jest to coś zupełnie nowego, kawałek który można posłuchać wyłącznie dla relaksu (no chyba że ten cygański tekst ktoś rozumie - mogę się tylko domyślać, że chłopaki nawijają o miłości do mikrofonu ale do końca nie wiem, bo niestety nie znam tego języka), szybko wpada w ucho a to za sprawą Gutka i jego śpiewu.
A Numero Uno na płycie to Paktofonika i Jedensiedem A robi się to tak Zajebisty kawałek o sposobach na wyrywanie panienek, takiego klimatu jaki wprowadza Magik nikt nie wywołuje, rymy nie z tej ziemi już sam początek powala na kolana "Joł men", a każda następna zwrotka wykonywana po kolei przez Tymiego, Fokusa, Piha i Rahima sprawia że jest to cud, miód "kici, kici bądźmy dziś nie przyzwoici".
Na koniec coś dla amatorów bitboxów, czyli SOT i jego kolejny niesamowity bitbox. Z debiutów najlepiej prezentuje się Płonący Squat, "Wokal Prześladowca" dobre rymy, ciekawe flow i na bank jeszcze usłyszymy o tym tyskim sqadzie.
Usta Miasta Kast można porównać do paraboli, jedne kawałki są na samym dole i pewnie tuż po przesłuchaniu ulecą szybko z głowy, drugie natomiast będą nie zapomniane i warte tego by po raz kolejny nacisnąć PLAY. W skali od 0 do 6 oceniam na 4,5 w tym Fokus to ponad połowa punktów, no może jedna trzecia.All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl