Menu:


Artykuły


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione!

Kret & Kot z Cheshire: Niedługo Dynamol. Powiedz, skąd się wzięła tak specyficzna nazwa płyty?
Rahim: Szukałem jakiejś nazwy wspólnej określającej spektrum bitów, które przygotowałem na ten LP.. Najbardziej właściwe wydało mi się słowo "dynamo", ale w związku z tym, że najczęściej tworzę w tonacji molowej, połączyłem te dwie nazwy...

K&KzC: W jakich klimatach będzie utrzymany twój nowy album? Coś zbliżonego do albumu Pokahontaz, a może jakaś zupełnie inna stylistyka?
Rahim: Będzie to kolejny etap mojej producenckiej ewolucji.. Bity są dynamiczne i mam nadzieję, że ciała i umysły słuchaczy nie zaznają spokoju;)

K&KzC: Gdzie będzie można w najbliższym czasie usłyszeć twój rap? Czy na płycie Fo znajdzie się jakiś Twój gościnny występ?
Rahim: Kilka rapsów poleci na mej produkcji oraz kilka na Miuosha solówce.. Z Fokusem mamy w planie 3 wspólne kawałki - na "DynamoL", "Silesia na krajowych bitach" oraz, oczywiście, rozszerzona wersja "Desperados" na jego solo...

K&KzC: Czy prace nad wspólnym albumem z Lukiem z Kanału Audytywnego już trwają? Jaka jest wasza wizja tej płyty? Nowe wydawnictwo Kanału wzbogacone o Rahima czy może jakaś absolutnie nowa jakość? Będzie można usłyszeć tam rap? Jaki jest podział ról w tworzeniu płyty?
Rahim: Naszym założeniem jest wspólny duet z LUC'em.. Mamy już koncepcję muzyczną oraz tekstową.. LUC zajmuje się produkcją, więc na pewno będzie to bardziej płyta TripHopowa, co mnie niezmiernie cieszy.. Jest to mój "pierwotny" klimat i czuję się w nim bardzo dobrze.. Liczymy, że powstanie świeży, mocny album..

K&KzC: Co sądzisz o polskim hiphopie (nie ma wywiadu bez pytania o kondycję polskiego rapu, sorry)? Masz może jakieś ulubione rodzaje tej muzyki? Możesz wymienić kilku polskich raperów, którzy wydają ci się najbardziej interesujący?
Rahim: Rzeczywiście, to pytanie jest dość tendencyjne;) Każdy słyszy, co jest grane.. Ja osobiście czekam na nowy album Łony i dAb'a oraz oczywiście na solówki Fokusa i Miuosha.. Fajnie by było też, gdyby ktoś mnie zaskoczył czymś świeżym w tym roku...

K&KzC: Czy słuchasz jakiejś innej muzyki poza hiphopem? Jeżeli tak, to czego? Jacy są twoi ulubieni artyści spoza rapu?
Rahim: Generalnie słucham czarnej muzy, gdzie osią symetrii jest HH.. Lubię eksperymentalne akcje, trip hopowe, r'n'b, itd.. Nie mam specjalnych faworytów, gdyż ludzie z zachodu wiedzą, jak to się robi i robią to (w dużej mierze) dobrze, a to jest coś, co mnie zadowala..

K&KzC: Interesujesz się jakąś pozamuzyczną dziedziną sztuki?
Rahim: Niespecjalnie..

K&KzC: Wiesz może co dzieje się teraz z Ego? Planujecie jakieś wspólne działania?
Rahim: Ego na dzień dzisiejszy nie istnieje.. Siv siedzi na wyspach, DJ Haem jeździ z OSTR'em, a Śliwka pracuje i zmaga się z urokami dorosłego życia;) Mam jednak nadzieję, przycisnąć tego ostatniego i zrobić kolejne szalone numery..

K&KzC: Jak oceniasz nurt, który można określić jako "warszawski hiphop uliczny"? Czy jest to coś, czego słuchasz, albo czym się interesujesz? Szanujesz ten rodzaj uprawiania muzyki?
Rahim: Szanuję każdą wizję muzyczną, niezależnie czy mi się podoba czy nie.. Osobiście nie słucham ulicznego rapu, gdyż niewiele z tego do mnie dociera.. Potrzebuję jakiejś bardziej wielowarstwowej formy lirycznej, aby samemu sobie znaleźć w niej własne prawdy..

K&KzC: Jak powstają twoje teksty? Masz jakiś patent? Potrzebujesz może do tego warunków? Zdajemy sobię sprawę, ze to dość intymne pytanie, ale są różne podejścia. Niektórzy budzą się w nocy i zapisują w natchnieniu swoją świadomość, inni męczą teksty miesiącami jak np. Łona czy Różewicz.
Rahim: Ja też raczej męczę swoje teksty długo;) napiszę je, a potem poprawiam i poprawiam.. Jeśli nie ma czasu, to nagrywam, a później znajduję ich niedociągnięcia i pomysły, które mogły być lepsze i ciekawsze.. Do pisania potrzebuję spokoju w głowie.. To się, niestety, rzadko zdarza, stąd mało piszę..

K&KzC: Czym tak naprawdę jest MaxFlo Showcase? Jak wyglądają te koncerty? Jaki gracie materiał?
Rahim: MaxFlo Showcase to nasz pomysł na zrobienie w danym mieście całej naszej, własnej imprezy.. Od pierwszego dźwięku do ostatniego klienta;) dotychczas wpadaliśmy, zagraliśmy koncert i finisz.. Teraz chcemy nadawać klimat całej imprezie, w której uczestniczymy.. Zawartości materiału nie zdradzam z przyczyn oczywistych;) Jakby jednak nie patrzeć, i ja i Miuosh mamy co grać..

K&KzC: Jak Miuosh trafił do MaxFlo? Czy ma on jakiś udział w powstaniu wytwórni?
Rahim: Wszystko zaczęło się od przeniesienia mojego studia z pokoju do w miarę niezależnego lokum w Miuosha chacie.. Tym samym staliśmy się wspólnikami.. Później powstał pomysł założenia naszej wytwórni.. No więc tak - działamy razem..

K&KzC: Jaki masz stosunek do dissu Aesa i Miuosha? Co ogólnie sądzisz o dissach?
Rahim: Dissy mnie śmieszą.. Są karmą dla głodnych sensacji i hejterów.. W większości przypadków diss jest pomysłem na zrobienie zamieszania wokół własnej osoby.. Taki sposób "promocji"! Dla mnie bezsens, więc chyba nie muszę odpowiadać na pierwszą część pytania;)

K&KzC: Koszulki. Podobno istnieje jakaś koncepcja produkcji dla fanów Twojej muzyki. Na jakim etapie są prace?
Rahim: Gotowe są już prototypy.. Teraz czas postawić sklep na MaxFloRec.com i rozpoczynamy produkcję i obsługę zamówień..

K&KzC: Ile tak naprawdę zarabiasz na płycie? Jaka część pieniędzy, które płaci słuchacz za płytę trafia do kieszeni twórcy?
Rahim: Zarabiam odwrotnie proporcjonalnie do wkładu czasu, pracy i energii włożonej w powstawanie danego materiału.. Każdy, kto mnie zna prywatnie, wie, że nie jestem bogaty, nie mam majątków trwałych, oszczędności oraz częste problemy finansowe.. Pracujemy zatem nad nową formą sprzedawania naszej muzyki.. Niebawem powinny pojawić się efekty..

K&KzC: Co myślisz o nielegalnych mp3? Są dwa stanowiska - jedno, że "kto kupuje płyty na stadionie jest kutasem i niech spierdala", a drugie, że oczywiście piracenie jest nie fair, ale mimo wszystko artysta chce, aby go słuchano, a nie kupowano. Opowiadasz się po którejś ze stron?
Rahim: Wszędzie na zachód od nas ludzie szanują muzykę i artystów.. Spróbuj np. w Holandii poprosić kogoś, by skopiował Ci jakiś album;) Sam daję dużo "gratisów" do netu, ale to nie zmienia faktu, że kiedy pracuję miesiącami nad albumem, a ktoś lubi i szanuje to, co robię, powinien bez zastanowienia zapłacić te kilkanaście złotych za materiał.. Jeśli mam to robić wciąż za free, to raczej zastanowię się nad zmianą zawodu;/

K&KzC: Odwiedzasz forum pfk.one?:]
Rahim: Czasami, ale to z braku czasu.. Bardzo ciekawa jest Wasza stronka i zawiera największą ilość informacji o PFK i przyjaciołach.. Ostatnio jednak trochę rzadko aktualizowana..

K&KzC: Kiedy będziesz w Warszawie, a kiedy w Karsiborze?:]
Rahim: W WWA już prowadzimy rozmowy o MaxFlo Showcase w kwietniu.. Jak tylko ustalimy całość, to pojawi się info.. A Karsibór? Gdzie to jest?;)

K&KzC: Czy możemy Ci zadać kilka pytań "światopoglądowych"? Co sądzisz o zadawaniu takich pytań i udzielaniu na nie odpowiedzi w wywiadach?
Rahim: Jasne;)

K&KzC: Masz jakieś sympatie polityczne (nie pytamy jakie dokładnie)? Jesteś demokratą? Czy może bliższy jest ci anarchizm lub jakaś inna forma władzy? Chodzisz na wybory?
Rahim: Nie interesuję się polityką.. Nie umiem znieść tego bałaganu i tych wszystkich chamów! Liczę, że w końcu stare wygi wylecą z rządu i wpadnie tam świeża krew z nowa wizją, nie skażoną układami, korupcją, etc. Nie chodzę na wybory, bo nie mam na kogo głosować.. Na opcję wybierania mniejszego zła szkoda mi energii..

K&KzC: Jak zapatrujesz się na Kościół? Czy jakaś religia jest ci bliska? Wierzysz w Boga albo jakąś inną siłę?
Rahim: Instytucja kościoła nie rożni się dla mnie specjalnie od innych "kombinatorów" i "manipulatorów".. Osobiście wierzę w Boga, reinkarnację i karmę.. To wypełnia moje wnętrze..

K&KzC: Ostatnio coraz pupularniejsza staje się walka homoseksualistów o równouprawnienie. Co o tym sądzisz?
Rahim: Długo byłem skrajnym homofobem.. Życie jednak postawiło mnie w konfrontacji z homoseksualistą (nie wiedziałem o tym), współpracowaliśmy przy projektach.. Potem się okazało, że jest innej orientacji (bez skojarzeń proszę;) i tym samym zweryfikowałem swój pogląd na gejów.. Nie przeszkadzają mi, toleruję ich odmienność, ale mimo to, jestem przeciwny adopcji dzieciaków przez 2 mamy lub 2 ojców..

K&KzC: A co myślisz o feministkach?
Rahim: Jestem za równouprawnieniem.. Ten fakt zrozumiałem dzięki mej ukochanej.. Żyjemy w XXI wieku, a nie w przeszłości.. Wszystko się zmienia - pozycjonowanie społeczne również.. Rozumiem to i akceptuję.. Wkurzają mnie jednak skrajne feministki, gdyż są nastawione wrogo do mężczyzn.. Nie trzeba kogoś nienawidzić aby się z nim dogadać;)

K&KzC: Jesteś patriotą? Jeżeli tak, to jak postrzegasz patriotyzm? Co myślisz o Unii Europejskiej?
Rahim: To jest trudne pytanie.. Kocham ten kraj, a zamian za to żyję w dużo gorszych warunkach niż reszta Europejczyków.. Wkurza mnie to, że Polska polityka wszystko utrudnia, przez co traci wielu wartościowych młodych ludzi.. Jeśli nic się nie zmieni tu na plus, to chyba z bólem serca też będę musiał powiedzieć "papa"..

K&KzC: Jaka jest twoja opinia na temat aborcji? A eutanazji?
Rahim: Jestem zwolennikiem wolności i własnych wyborów.. To chyba wystarczy w tym temacie..

K&KzC: Jaki jest twój stosunek do używek? Jesteś za legalizacją marihuany? Jesteś raczej zwolennikiem poglądu że gandzia to używka taka jak piwo, czy że to groźny narkotyk?
Rahim: Ganja była palona juz 5 tys. lat temu.. Do tego nasz mózg posiada receptory odbierające thc.. W Holandii trawa jest legalna.. Uważam, że to używka i powinna być zalegalizowana z wielu różnych przyczyn.. Przyniosło by to sporo korzyści dla milionów Polaków.. Trza jednak pamiętać, że każda używka jest dla ludzi, ale z umiarem!

K&KzC: Kara śmierci?
Rahim: Jestem przeciwny! Zbyt dużo niewinnych straciłoby życie.. Znając układy na górze, to aż strach się bać jak mogłoby się to potoczyć..

Autor: Kret & Kot z Chesire
www.pfk.one.pl

Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione!All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl