Menu:


Artykuły


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Wywiad ze strony www.hiphop.hoga.pl (serwis już nie istnieje) przeprowadzony w czerwcu 2001.

Wykorzystując uprzejmość zespołu Paktofonika i możliwości, jakie daje Internet, przeprowadziłem z grupą wywiad. Obeszło się bez większych problemów - chłopaki od razu się zgodzili i szli jak najbardziej na rękę - chwała im za to, bo dzięki temu możecie czytać poniższy wywiadzik...

Miło, że zgodziliście się na wywiad. Szkoda jednak, że nie będzie to wywiad z całą Paktofoniką... Pozbieraliście się jakoś po śmierci Magika? Czy coś wskazywało na to, że stanie się taka tragedia?
Rahim: po 1: Miło nam, że zechcieliście go z nami przeprowadzić:) po 2: Ogromna szkoda:( po 3: Jest maksymalnie ciężko i bezsensownie, ale staramy się wyciągnąć z tego jakieś wnioski, które uświadamiają nas o bezcenności życia ludzkiego. po 4: Gdyby coś na to wskazywało to na 99% zrobilibyśmy coś abyś dziś nie musiał o to pytać.
Fokus: Mag pokazał mi wartość życia, jego kruchość. Jak już ktoś powiedział - "Jedynym sposobem na życie jest zaakceptowanie każdej minuty jako niepowtarzalnego cudu, który jest właśnie tym, czym jest - czymś cudownym i niepowtarzalnym".

Paktofonika jednak pozbierała się i tworzy. Jakie plany na przyszłość? Ostatnio sporo koncertujecie, jest jeszcze czas i są siły na nagrywanie? Kiedy nowe produkcje?
F: No kręci się jakoś. Staramy się wszystko poukładać, wykonywać kolejne posunięcia z głową i 3mać się planu. Do końca roku powinno ukazać się kilka pozycji.
R: Chcemy ukazać wszystkie dokonania ś.p.Magika stworzone wraz z nami. Jest to o wiele trudniejsze zadanie niż wydanie normalnej płyty, ale jak to mówią: "nie ma dróg nie do przejścia".

Dużo jest tych dokonań Magika, których jeszcze nie opublikowano?
F: Starczy na LP. "Telewizor" (solo Magika) będzie na drugich Ustach.
R: I na drugiej płycie również, ale jedna z edycji będzie oryginałem, a druga rmx'em.

Jak wyglądała produkcja "Kinematografii"? Jak to było z podkładami, doborem materiału, gdzie to wszystko zgrywaliście?
F: Czasem jak praca ze spontaniczną premedytacją, czasem przypominało to film "Armageddon", przełamywanie kolejnych przeciwności. Ogólnie jednak panowała zajebista atmosfera.
R: Nagraliśmy 80% materiału w naszym prywatnym MaxFloStudio. Toczyliśmy długie debaty w temacie zawartości "Kinematografii". Staraliśmy się dobrać najlepsze naszym zdaniem bity, spośród naszych i zbiorów naszych znajomych, tak aby odpowiadały klimatom "filmów".

Na "Kinematografii" w "ja to ja" gościnnie występuje Gutek, który pokazał się z bardzo dobrej strony. Skąd Gutka wzięliście i czy planujecie jeszcze współpracę z nim?
F: Gutek to qmpel Maga, on nas poznał. To człowiek z wielkim talentem. Jest właśnie w trakcie nagrywania solowej płyty, która jak przypuszczam nieźle zamiesza.
R: Zgadzam się z przedmówcą. Bardzo chętnie byśmy jeszcze coś razem stworzyli, ale jak będzie to czas pokaże.

Trudno też, żebym nie spytał o współpracę z reprezentantami niemieckiej sceny w "2 Kilo". Gdzie i kiedy ten kawałek powstał? Planowaliście to już wcześniej, czy to był impuls?
R: "Wakacje, Niemcy, 2000", studio "BunkerWelt in Witten".
F: Zostaliśmy przez nich zaproszeni na wakacje, tam sam pojawił się pomysł, po prostu opisaliśmy co tam robiliśmy. Wakacje bez stresów.

Tego mogłem się spodziewać, bo faktycznie rymy mówią to same za siebie. Ale może więcej takowych nagrywek było w Niemczech?
F: Nagrywaliśmy fristajle. Takie tam.
R: W tym roku chcemy powtórzyć akcję, tyle że najprawdopodobniej z niemiecką raperką :)

Lubicie freestylować? Jak Wam wychodzi?
R: Ja lubie, ale mało fristajluje (brak czasu). Wychodzi mi różnie. Czasem zajebicho siądzie i jestem zadowolony. Są w tym temacie dwie śmieszne kwestie: 1 - nie potrafię nagrać żadnego swego wolniaka (świadomość obecności majka sprawia iż mi nie siada). 2 - nie lubie nadawać dla szerszego grona, gdzieś na scenie itp. Lubie to robić w mym pokoju gdy siedzą ze mną moi hombres. Robię to na wąską skalę słuchalności.
F: Ja nie potrafię, może się kiedyś nauczę.

Mówi się o teledysku do "Jestem Bogiem"... Gdzie możemy go oglądać?
F: Hmm... ;) Jeszcze zostało kilka kwestii do wyjaśnienia w tym temacie.
R: Dokładnie tak! Chcemy go ponownie zmontować bo nie jesteśmy zadowoleni z jego formy. Ale niezależnie od tego jaka będzie jego ostateczna wersja poleci wszędzie :)

Jak układa się Wam współpraca z Gigant Records? Dla słuchaczy dużym plusem jest dobra cena wszelkich materiałów wychodzących z tejże wytwórni, również i dystrybucja jest bez zarzutu, ale przecież to dopiero ostateczny efekt.
R: Jest ox. Pełny luz i jest to w pełni nasze, bez jakichkolwiek sugestii ze strony Giganta.
F: Robimy to DLA ludzi, staramy się wychodzić im naprzeciw. Gustaw, właściciel firmy jest po pierwsze naszym przyjacielem, a po drugie jest dobry w tym, co robi. Współpraca przebiega raczej bezkonfliktowo. Raczej - gdyż zawsze są jakieś różnice poglądów. Mamy kilka punktów w których jesteśmy bezkompromisowi, on też i szanujemy się nawzajem.

Żyjecie z hip-hopu?
F: Żyjemy hip-hopem.
R: :) Może kiedyś?!

W Polsce nie da się żyć z hip-hopu?
F: Co się nie da?! Nie, no na serio, powiem Ci za rok.
R: Bieda! Wpływy z dokonań to dla mnie jak kieszonkowe :)) Może się to kiedyś zmieni, ale myślę, że jest to założenie bardzo utopijne. Pożyjemy - zobaczymy :)

Projekty solowe? "Usta Miast Kast" już są, czego jeszcze możemy się spodziewać?
R: Lada moment PFK "jestem bogiem" EP, pod koniec roku PFK - LP#2, a potem się obaczy...
F: Usta 2, nielegal. Cały czas myślimy o solowych produkcjach. Osobiście wydaje mi się, że muszę jeszcze poczekać z solowym albumem. Nie za bardzo jeszcze wiem, co chciałbym przekazać. Jedna miłość, w każdym razie.
R: Mądrze prawi ten chłopczyk :) Solo musi być konkretem w każdym stopniu.
F: ta, ta... polej.

Jakie jest Wasze zdanie na temat legalizacji marihuany, a raczej o tej nierealnej propozycji?
F: Jak można najpierw pozwolić, a potem wsadzać za kratki za to samo. Qmple mi siedzą. Po prostu, kurwa, kocham ten kraj. No, ale mogło być gorzej, nie?
R: Myślę, że gdyby była legalna to może mniejsza ilość młodych osób by po nią sięgała chociażby przez jej spopularyzowanie. Tak jest np. w Holandii.

Ale chyba póki co legalizacja jest niemożliwa. Jest ustawa, jest więc niedozwolona marihuana. Oczywiście nas to nie dotyczy, ale jak to jest w Waszym przypadku, lepiej się tworzy pod wpływem, czy na czysto? Jak jest z tym, jeśli chodzi o koncerty?
F: Co to jest marihuana? Bity się fajnie robi, z tekstów bzdury wychodzą ("Stem tutaj"), koncerty 100% koncentracji.
R: Kiedyś było mi różnie np. starałem się nie tworzyć ani nie grać zbakany, a za to bardzo lubiłem słuchać efektów mej pracy w stanie "nieważkości". Teraz nie palę już od dłuższego czasu i dobrze mi z tym. Znów odbieram życie na trzeźwo i potrafię wszystko oceniać takim jakie jest bez wspomagania.

Co poza muzyką? Jakie macie zainteresowania?
F: Jaranie, konsola, przyjaciele, dziewczyna, komp, książki. W dowolnej kolejności.
R: Komputerki, koszykówka, laska i obreee bibki z PFK KOMPANY!

To jak konsola, jak komputerek to w takim razie w co ostatnio gracie? "Ski Jump'a"? :)
F: Tekken 3 foreva! Poza tym Chińczyk i trenowanie pokemonów.
R: Aaaaaj! TK3 jest beściak. Ja to jeszcze tak se lubie NBA2000 Live pociupać.

Przeglądacie czasami www na temat hip-hopu?? Jak oceniacie ich poziom, no i przede wszystkim możliwość uzyskania informacji, ewentualnie możliwość promocji artystów?
R: Od poniedziałku do piątku w godzinach między 8 a 16 (codziennie) przeglądam praktycznie wszystkie serwisy hip-hopowe i nie tylko. Ciągnę z sieci co tylko się da. A promocja to swoją drogą. Z dnia na dzień grono internautów się rozrasta, a co któryś z kolei to członek naszej subkultury!
F: Obok prasy to drugie medium, z którego czerpię infa. Poza tym sieć jest fajna, można za darmo wysyłać esemesy.;)

Na koniec może jeszcze zareklamujcie swoją witrynkę... W końcu to wywiad dla serwisu internetowego.
R: Wiarygodne informacje: http://pfk.prawda.pl/

A kto tą stronkę prowadzi? Ktoś z Was?
R: Ja:))

Nie wiem, czy wiecie, ale jakiś czas temu przeprowadzaliśmy na naszym serwisie sondę, w której pytanie brzmiało "Jaki polski album był najlepszy w 2000 roku?". Na 14 pozycji Wasz album zajął pierwsze miejsce. Zatem na koniec macie niepowtarzalną szansę pozdrowić wszystkich odwiedzających Hiphop.Hoga.pl :).
F: Bez cienia zwątpienia pozdrowienia dla HH HOGA czytaczy!
R: Dla czytaczy HOGA HH pozdrowienia bez zwątpienia cienia! po raz drugi :)

Dzięki wielkie za wywiad! Powodzenia w kolejnych nagrywkach. Na koniec chciałbym również przekazać wyrazy współczucia z powodu śmierci Magika. Dla mnie jest to ogromna strata, jednak Wy straciliście jeszcze więcej, bo straciliście kumpla, przyjaciela...
PFK: :) & :(

www.hiphop.hoga.plAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl