Menu:


Artykuły


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Wywiad z Fokusem przeprowadzony przez Ike'a w listopadzie 2001 roku.
Zamieszczony dzięki uprzejmości Karnet'a www.purehiphop.pl.


Ike: Po pierwsze dzięki za zgodę na przeprowadzenie tej rozmowy.
Fokus: heh...

Ike: Dlaczego Smok i dlaczego akurat Fokus?
Fokus: Fokus... nie wiem, z powietrza. A na smoki mam poprostu prywatną akcję od dawna; trochę Orientu, trochę magii stosowanej... nie wiem, taka stylówka.

Ike: Od jak dawna zajmujesz się hh?
Fokus: Od usłyszenia w kiblu w Technikum "Do boju Zakon Marii" na łokmenie od qmpla. Przedtem robiłem techno, jeszcze ostała mi się zajawka na dramenbejzy.

Ike: Dlaczego akurat Gigant Records???
Fokus: Człowiek, który zaproponował nam współpracę, okazał się kimś kogo potrzebowaliśmy. Poprostu traktuje nas jak ludzi. Jest naszym qmplem, psychoterapeutą i nie wali wałków, jak narazie. Jego siłą jest szczerość, mamy wobec niego niespłacalny dług moralny.

Ike: Gwoli wyjaśnienia i rozwiania wątpliwości powiedz, dlaczego PFK nie wchodzi już w skład HaiHaieR.
Fokus: To moja wina, hehe; pomiędzy mną, a Ganem nastąpiła różnica zdań, kilkudniowa walka sił, po czym dostałem smsa dziwnej treści od rady hhr (Gano, Jajonasz, KRI).

Ike: Twoja płyta producencka opatrzona tajemniczym tytulem "Usta Miasta Kast" już niedługo. Czego można się spodziewać po tej produkcji? Możesz powiedzieć coś więcej o zawartości?
Fokus: Przede wszystkim chciałem pokazać śląski hh najwyższych lotów, jestem raczej idealistą, wali mnie, co sądzą składy o sobie między sobą, choć dla wielu ma to znaczenie. Materiał pochodzi z dwóch okresów: 96-97 i 99-00. Odkopałem z HDD Jaja 5 wałków archiwalnych, rymowanych do słuchawki itepe akcje, które swego czasu nieźle zarządziły. Są też ostatnie produkcje, z przeciągu ostatnich 4-5 miesięcy, na profesjonalnych bitach Igora i Jaja.

Ike: Co z długo oczekiwaną "Kinematografią"? Kiedy możemy sie jej spodziewać w sklepach?
Fokus: Wiesz znowu były zgrzyty, z okładką, z masterem, więc znowu będzie opóźnienie. Sami już nie możemy się doczekać. Na pewno będzie jednak przed świętami tego roku.

Ike: Kiedy doczekamy się Waszego klipu?
Fokus: Trudno jeszcze coś konkretnego powiedzieć, ale będzie na 100%. I to jaki! Hardkorpsychohiphop, :>.

Ike: Jak wygląda na dzień dzisiejszy scena katowicka?
Fokus: Czyli Kace i miasta przylegające. No u nas Bogucice: Ja, Mag, Ka sztyry-sztyry, Jajo, Gan, Gutek i jeszcze kilka osób, raczej centrum kulturalne, hehe. Gwiazdy, czyli Spod Miasta Projekt - Risk i Haeste, według mnie są najlepsi, poprostu najlepsi, mało kto ma do nich start, szkoda, że tak mało robią ze swoim talentem. Poza tym ekipa z 19PŁD, Goozek, Siek (czyli Emcefalograf) i ludzie od nich, niestety, nie za bardzo ich qmam, czy czaję, po waszemu. Dąbrowa Górnicza - Bas i P.A.K.T.. Sosnowiec, czyli Faktura, która po rozłamie jakimś rozpadła się na dwa rewelacyjne składy: Andreforos 032, oraz Zapis-c Rytmu. Tychy, czyli Płonący Squot i ludzie od nich, albo i nie od nich, w każdym razie w Tychach się dzieje. Płonący właśnie wchodzi do studia, epka wyjdzie "niewiemkiedy" i będzie wyjebana w kosmos! Mikołów i mikołowska szkoła human bitboxu to po pierwsze, czyli Bak i ludzie z jego klimatów, kolo jest mistrzem, to polski Rahzel, czekajcie na jego produkcję! Po drugie: mikołowskie rymy są... mikołowskie, yy, rozpoznawalne znaczy się. No i Żory - najlepszy śląski brekdens, oraz od majka ekipa współpracująca z Filixem. Jest coraz więcej nowych wokali, także żeńskich, druga część Ust będzie raczej nastawiona na ich promowanie, bo warto. Ale podsumowując, dużo lenistwa i jeszcze więcej wożenia się, odkąd hh okazał się dochodowym.

Ike: Jakie są Twoje plany na przyszlość?
Fokus: No przede wszystkim PFK, potem druga płyta, mamy już jakieś pół materiału, potem chyba projekty solowe, przynajmniej taki jest plan na dziś. Równolegle praca nad kolejnymi częściami "Ust". Chciałbym też poważnie zabrać się do roboty z FT2 B.E.A.T.D.Z. - składem produkującym bity, do którego oprócz mnie należą Beny, znany z 19PŁD i Młody, qmpel z osiedla. Za niedługo w sieci powinna pojawić się nasza strona. A poza tym robić, robić zajebisty hiphop z zajebistymi ludźmi, eksperymentować, szukać, pracować nad tym wszystkim i ciągle czymś zaskakiwać.

Ike: Jak oceniasz nasz serwis w skali 1-100 i dlaczego?
Fokus: Uważam, że jesteście wśród tych czterech najlepszych. Zajebisty pomysł z klipami. Pozdrowienia dla całego Torunia, a w szczególności: 4-ty Stan, TPC i jedna taka blondi...

(R) 2000-11 ike
www.purehiphop.plAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl