Menu:


Artykuły


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Wywiad udostępniony za zgodą i dzięki uprzejmości autora.

MC z halabardą w ręce.
Rozmawiamy z Fokusem, członkiem legendarnej, katowickiej grupy hip-hopowej Paktofonika, obecnie muzykiem zespołu Pokahontaz.

MJ: Mówiłeś, że planujecie nagranie płyty (wraz z Rahimem z zespołu Pokahnotaz ). Na jakim etapie jesteście w tworzeniu nowej płyty ?
FS: Obecnie mamy luty. Materiał Pokahontaz pod tytułem "Receptura" powinien ukazać się w marcu. Mamy już sporo kawałków, znajomi mówią, że są dobre. Brakuje nam trzech, czterech piosenek, aby wyłonił się ostateczny obraz płyty. Liczymy na to, że nasza produkcja spodoba się fanom jeszcze bardziej niż nasze poprzednie albumy.

MJ: Gdzie gracie następny koncert? Czy występujecie w charakterze charytatywnym, np. podczas Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy, albo dla ofiar tsunami ?
FS: Ostatnio graliśmy w Kielcach i w Poznaniu. Występujemy na różnych festiwalach. Można nas spotkać w różnych klubach w całej Polsce. Konkretne terminy występów podajemy zawsze na naszej stronie internetowej. Graliśmy oczywiście kilka razy na WOśP. Moim zdaniem to miłe, że można przyczynić się do czegoś dobrego. Dobrą wiadomością dla naszych sympatyków będzie z pewnością to, że po wydaniu płyty - Pokahontaz rusza w trasę koncertową po Polsce.

MJ: Dlaczego obrałeś sobie pseudonim FokuSmok ? Bardzo uwidaczniasz swoją artystyczną ksywkę w piosenkach... a jaka jest geneza powstania tego pseudonimu?
FS: Wymyślenie sobie pseudonimu, to tak, jak nadanie sobie nowego imienia. To pewnego rodzaju określenie siebie na nowo. Nadanie nazwy czemuś, lub komuś jest jednocześnie powiązane z Określeniem, odpowiedzialnością i pokonaniem strachu. W czasie, kiedy szukałem tego jednego słowa, nie było to dla mnie istotne, może nie miałem wtedy tej świadomości, którą dzisiaj posiadam. Zafascynowała mnie jakby energia słowa Fokus, jego brzmienie. W języku angielskim fokus oznacza - skupiony. Natomiast Smok...no cóż, to już jest prywatna sprawa.

MJ: Jak oceniasz sytuację hip-hopu w Polsce ? Mnóstwo zespołów, mnóstwo piosenek. W jakim kierunku według Ciebie podąża hip-hop w Polsce ?
FS: Myślę, że teraz, po fazie wielkiej popularności i zafascynowania hip-hopem nastanie czas na selekcje tych, którzy pozostaną w grze. Liczą się przecież tylko dobrzy zawodnicy.

MJ: Powiedziałeś kiedyś, że hip-hop w Polsce powinien bazować na doświadczeniach zachodnich muzyków, i że z zachodniej muzyki powinien czerpać przykład. Wyjaśnij bliżej.
FS: Wydaje mi się, że trzeba szukać inspiracji właśnie na Zachodzie, gdyż szukanie inspiracji tutaj w Polsce, to błędne koło, które niczego nie wnosi do muzyki. Nie mówię tylko o Stanach Zjednoczonych, polscy muzycy powinni szukać inspiracji i wzorów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, a nawet na innych kontynentach.

MJ: W internecie można znalezć dużo waszych piosenek, czy jesteś za tym, żeby muzyka była dostępna w sieci ?
FS: Tak, ale tylko ta, która my decydujemy się udostępnić w sieci. Niestety to niemożliwe. Pozostaje nam wierzyć, że ludzie będą chcieli ściągać nasze kawałki z płatnych serwerów i kupować płyty.

MJ: Jesteś uważany w Polsce za jednego z najlepszych MC. Dajesz tego przykład w większości piosenek, gdyż wykazujesz się mądrymi tekstami. Jaką radę dałbyś młodym ludziom próbujących swoich sił w rapie ?
FS: Uuu, <śmiech> jakie to mile. Przede wszystkim jest się człowiekiem, a dopiero potem hip-hopowcem. Życzę im wysokiej samoświadomości, odnalezienia się w społeczeństwie, w rzeczywistości, którą zniekształcają media, a więc po prostu własnego, prywatnego spojrzenia na świat, a nie powtarzania czyjegoś zdania. Ważnym jest to, żeby wiedzieć jak myśleć, a nie mówić: "gdzieś to słyszałem, więc tak musi być". 95% społeczeństwa to marionetki mediów. Ja sam na własnym przykładzie dziwię się, jak media zagłuszają moją ocenę rzeczywistości.

MJ: Zastanawiałeś się nad tym, co będziesz robić, jak będziesz starszy ? Bo hip-hop można tworzyć chyba tylko da pewnego wieku? Być może się mylę...nie wiem...
FS: Będę tworzył tak długo, jak długo będę tego wewnętrznie potrzebował, być może do końca życia.

MJ: Jakie doświadczenie wyciągnąłeś z pobytu w USA?
Tam jest podobnie jak w Polsce, tylko że wszystko maja większe - domy, samochody, hamburgery i place. Takie mam wrażenie. Poza tym Amerykanie jeszcze bardziej niż Polacy zdominowani są przez media i propagandę polityczna. Ogólnie przywożę do Polski dobre wrażenia, poza tym nagraliśmy tam piosenkę i teledysk.

MJ: Dziękuję Ci za wywiad i poświęcenie mi chwili czasu.
FS: Również dziękuję.

Rozmawiał: Michał Jurczyński
dla "Przegladu Piekarskiego" www.pp.u2.plAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl