Menu:


Artykuły


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione!

Kret & Kot z Cheshire: To pytanie musi paść, wybacz - kiedy Brak2Sensu?
Fokus: Brak2Sensu w tym roku.

K&KzC: Jakaś dokładniejsza data? miesiąc?
Fokus: Nic z tych rzeczy (daty). Mogę powiedzieć, że robimy, po jednym kawałku co jakiś czas. Teraz jestem skoncentrowany na solówce.

K&KzC: Jak to się stało, że grasz teraz z DJ Bartem? Rzeczywiście jest to wynik konkursu internetowego? Czy ktoś jeszcze gra z tobą te koncerty?
Fokus: Generalnie zdzwoniliśmy się z Feel-x'em, że będziemy grać razem, wszystko dogadane było, ale akurat wypadł mu ważny koncert wtedy i podsunął Bart'a. Tak wiec tak to wyszło. Filiks jest jakby odzewem konkursowym. No ale np. w Zakopcu klub chciał dj'a dnb - więc pojechał 5cet, a w Rybniku aqrat Bambus, bo blisko.

K&KzC: Opowiedz może trochę o kolaboracji z DGE. Niektórym osobom może wydać się to zaskakujące. Gural, kojarzony zazwyczaj z czystym bragga, w jednym kawałku z Fokusem. Czy to był wasz pomysł czy Magiery i LA?
Fokus: Zawsze szanowałem Gurala za rapsy i się jarałem tym, co robi. Rzeczywiście pomysł podsunął Magiera, ale myślę, że prędzej czy później i tak doszłoby do wspólnego kawałka.

K&KzC: Czy możesz opowiedzieć coś o swojej płycie? Jaka będzie, czego możemy się po niej spodziewać? Czy wiesz już jaki będzie nosiła tytuł? Kiedy będzie można ją kupić?
Fokus: Płyta jest dla mnie ważna, bo to moja pierwsza produkcja solowa i mam co do niej duże oczekiwania, jednocześnie nie chce się napinać, zostawiam trochę pola dla improwizacji i jakby luzu, ponieważ uważam, ze wtedy wychodzą lepsze kawałki. Postanowiłem, ze CAŁA płytka będzie stworzona i wydana przeze mnie, czyli bity, teksty ;P okładka itp. oraz koncerty, promo i dystrybucja (tym zajmie się Ana). Tytuł jest tajny na razie (bo go nie ma), chciałbym skończyć do końca czerwca, na razie mam kilka kawałków już nagranych, wszystkie bity i pomysły do pozostałych, powoli zapraszam gości. Kupić będzie można przez internet, info na mojej stronie www.fokuspace.com.

K&KzC: Powiedz, jak będzie wyglądała warstwa muzyczna. Będzie to coś zbliżonego do syntetycznych brzmień Receptury, czy raczej do stylu z UMK?
Fokus: Hmm, sam nie wiem, będzie to mój nowy styl, trudno przewidzieć jak to będzie chodzić, jeśli się nie słyszało. Można usłyszeć kilka kawałków na koncertach. Raczej w kierunku bitów "Adrenalina" czy "Desperados", bo te są moje i mnie jarają. Ale też nie do końca.

K&KzC: Możesz nam zdradzić jakich gości planujesz zaprosić na płytę?
Fokus: Wiesz co, jeszcze nic nie powstało z gośćmi, nic nie nagraliśmy. Czekam, aż moich całych kawałków bd miał więcej, żeby się pewniej czuć. Mogę tylko powiedzieć z kim rozmawiałem: Rah, DGE, Jajonasz, Joka. Resztę z mojej listy musze obdzwonić.

K&KzC: Co sądzisz o polskim hh? Masz może jakieś ulubione rodzaje tej muzyki?
Fokus: Eee tam, ma się dobrze, tylko nie ma kasy. Trudno coś gadać. Staram się robić swoją muzykę i tyle.

K&KzC: Masz może jakieś ulubione rodzaje tej muzyki?
Fokus: Tej, w sensie hh? To nawet nie wiem. Mam swoje ulubione 50 albumów, heh, i nie szukam już więcej, jakoś mnie już to nie podnieca, przesłuchało mi się chyba. Natomiast jaram się tym, co się dzieje muzycznie w UK, (oo, z hh to może Roots Manoova) i podobają mi się ich gatunki muzyczne: nuskool breaks, dnb, jungle i dużo innych.

K&KzC: Możesz wymienić kilku raperów, którzy wydają Ci się najbardziej interesujący?
Fokus: Hmmm a jak kogoś pominę? z pl czołówka cała, ta w 'mediach' widoczna - Straho, Tdf, Ostr, Łona, Gural, Sokół. Oraz trochę dobrego shitu z osiedli: Reno, Skibwoy, Tetris. Ze świata Method, Big Pun, Busta, Jay-z, Nas, Em, no kurde, znacie ich, no... ale i tak nie słucham hh dużo, jak już, to z tej puli 50 moich ulubionych albumów. Czasem perełki wpadają jakieś nowe...

K&KzC: Interesujesz się jakąś pozamuzyczną dziedziną sztuki? Masz może jakichś ulubionych twórców?
Fokus: daim loomit delta i reszta tam od nich ekipy. Graficznie webdesign mnie interesuje.

K&KzC: Wiesz może co dzieje się teraz z Ego? Planujecie jakieś wspólne działania?
Fokus: To są takie 'plany' na niewiadomo-kiedy. Będą sprzyjające wietry, to zrobimy coś.

K&KzC: Niektórzy uważają, ze Twój stosunek do Projektora jest o wiele chłodniejszy niż stosunek Rahima. Czy to prawda? Co o nich sądzisz? Jak Ci się podobał beef Miuosha i Aesa? Co w ogóle sądzisz o dissach?
Fokus: Gówno, to nie są ksywki tylko ludzie, trzeba o tym pamiętać Znam wszystkich, wydaje mi się, że wiem, o co poszło. Moje zdanie jest takie: to ich sprawa i niech sobie robią, co chcą, po mnie to spływa, nie mam czasu na beefy. Cudze, zresztą. Miłosz jaki jest, każdy widzi. Ma talent, zaplecze i ambicje. I myślę, że rozpierdoli tu solówka, życzę mu powodzenia. Puk ma zajebisty styl. Mam nadzieje, ze zrobią jeszcze Projektora jednego. Powodzenia życzę również Aesowi i Kooperacji.

K&KzC: Jak oceniasz nurt, który można określić jako "warszawski hiphop uliczny"? Czy jest to coś, czego słuchasz, albo czym się interesujesz? Szanujesz ten rodzaj uprawiania muzyki?
Fokus: Niektóre rzeczy są np. śmieszne, jak mi trzech typa chce udowodnić jakimi są kozakami w tekście, który nie ma ani jednego przekleństwa, weź... Umówmy się, jedynym chyba spotkaniem śląskiej i warszawskiej ('ulicznej') szkoły był ten kawałek z Gutkiem. to są tak odległe podejścia do życia, że praktycznie o siebie nie zahaczają. Ja rozumiem z czego to wynika, bo jak jestem w WWA, to mieszkam na Pradze Północ. I nic się nie zmienia, i dalej powstają kawałki o tym.

K&KzC: Jak powstają Twoje teksty? Masz jakiś patent? Potrzebujesz może do tego warunków? Zdajemy sobie sprawę, że to dość intymne pytanie, ale są różne podejścia. Niektórzy budzą się w nocy i zapisują w natchnieniu swoją świadomość, inni męczą teksty miesiącami (jak np. Szymborska czy Pono).
Fokus: Potrzebuje miejsca, w którym mogę gadać na głos do siebie i nie czuć się jak idiota. Przeważnie od kilku godzin do kilku dni, czasem piszę kilka na raz (ostatnio najczęściej), więc piszę ten akurat, w którego klimacie mam samopoczucie danego dnia (albo ten, który ma być najszybciej). Staram się zapisywać tematy i pomysły, bo szybko uciekają, najlepsze mam tuż przed zaśnięciem i, niestety, najczęściej też je wtedy zapominam.

K&KzC: Czy będziemy mogli Cię w najbliższym czasie usłyszeć gdzieś gościnnie?
Fokus: Na Kodex'ie III - Wyrok'u - w tytułowym kawałku, oraz, jak napisze, na: Dynamol'u, Silesii Na Krajowych Bitach, na nowym Aes'ie i zobaczymy co tam jeszcze wypadnie.

K&KzC: Koszulki. Podobno istnieje jakaś koncepcja produkcji dla fanów Twojej muzyki. Na jakim etapie są prace?
Fokus: Na takim, że szukamy gramatury większej niż 200 :P

K&KzC: Ile tak naprawdę zarabiasz na płycie? Jaka część pieniędzy, które płaci słuchacz za płytę trafia do kieszeni twórcy?
Fokus: W wypadku koncernów jest to, tak na oko, od 10 do 20 % ceny producenta na zespół LUB po prostu odgórna, umówiona stawka za all (kilka - kilkadziesiąt tys., przeważnie nie więcej niż 30 000 na zespół) w przypadku mojej solówki przy handlu internetowym powinienem wyjść lepiej, zresztą nie tylko ja, bo i klienci również - cena płyty będzie mogła być po prostu konkurencyjna.

K&KzC: Co myślisz o nielegalnych mp3? Są dwa stanowiska - jedno, że "kto kupuje płyty na stadionie jest kutasem i niech spierdala", a drugie, że oczywiście piracenie jest nie fair, ale mimo wszystko artysta chce, aby go słuchano, a nie kupowano. Opowiadasz się po którejś ze stron?
Fokus: 'Kto kupuje MOJE płyty na stadionie, jest kutasem i niech spierdala;>

K&KzC: Czy możemy Ci zadać kilka pytań "światopoglądowych"? Co sądzisz o zadawaniu takich pytań i udzielaniu na nie odpowiedzi w wywiadach?
Fokus: Dajesz... Dajecie. Je. Te pytania.

K&KzC: Masz jakieś sympatie polityczne (nie pytamy jakie dokładnie)? Jesteś demokratą? Czy może bliższy jest ci anarchizm lub jakaś inna forma władzy? Chodzisz na wybory?
Fokus: Chodzę na wybory, bo uważam, że to mój obowiązek. Polityka mnie przeważnie denerwuje, więc staram się jej unikać żeby się nie denerwować. Uważam demokracje i kapitalizm za wynalazki najbliższe ideału, ale raczej jako jednostka staram się nie zatracić duszy i siebie w tym biegnącym świecie, bo to też uważam za swój obowiązek.

K&KzC: Jak zapatrujesz się na Kościół? Czy jakaś religia jest ci bliska? Wierzysz w Boga albo jakąś inną
Fokus: Kościół i jego fani mają w tym kraju zbyt duży wpływ na nas wszystkich. W makroskali wierzę w Boga Ensteina - niespersonifikowaną siłę sprawczą, absolut. Wierzę też w mikroskali we własny umysł, że moje życie i życie mojego otoczenia zależy od moich własnych decyzji.

K&KzC: Ostatnio coraz popularniejsza staje się walka homoseksualistów o równouprawnienie i przyznanie im praw, których teraz nie mają. Co o tym sądzisz?
Fokus: Dajcie im te prawa. Przecież za 100 lat i tak je będą mieli, więc o co krzyk? Poważniejszą sprawą jest chęć adoptowania i wychowywania dzieci przez pary homoseksualne - na to nie potrafię się zgodzić.

K&KzC: Jesteś patriotą? Jeżeli tak, to jak postrzegasz patriotyzm? Co myślisz o Unii Europejskiej?
Fokus: Unia daje mi poczucie, że nie mieszkam na wsi. Mój patriotyzm jest praktycznie zerowy, ogranicza się do sportu. Jestem "obrażony" na ten kraj, że jest taki smutny, głupi i ponury.

K&KzC: Jaka jest twoja opinia na temat aborcji? A eutanazji?
Fokus: Aborcja - tak, bo człowiek ma prawo do własnych decyzji. Podobnie z eutanazja, to jest jedyne i niezbywalne prawo człowieka do rozporządzania własną śmiercią.

K&KzC: Jaki jest Twój stosunek do używek? Jesteś za legalizacją marihuany? Jesteś raczej zwolennikiem poglądu że gandzia to używka taka jak piwo, czy że to groźny narkotyk?
Fokus: Ganja to narkotyk. Powoduje poważne konsekwencje i to nie jest żaden mit. I tego trzeba być świadomym.

K&KzC: ostatnie światopoglądowe: Kara śmierci?
Fokus: z karą śmierci to jest tak, że nie chodzi o to, że się zabija morderców, na to wszyscy by wydali zgodę, tylko że istnieje możliwość pomyłki i zostanie skazany ktoś niewinny. I tutaj nie mam zdania.

K&KzC: Kiedy będziesz w Warszawie i kiedy będziesz w Karsiborze?
Fokus: :] Był czy grał? Nie wiem, musze zaiks ogarnąć, to tam wpadnę pewnie. A nie wiem gdzie Karsibór jest.

K&KzC: Koło Wałcza. Wałcz 20 od Piły:D
Fokus: Wałcz wiem. Heh. No nie wiem, może kiedyś przejazdem (śmiech).

K&KzC: Odwiedzasz forum pfk.one?:]
Fokus: Rzadko, ale tak między nami, to mi trochę głupio, że Wam zabrałem ekipę z forum... Bo wiem, że tak wyszło. Nieswojo mi z tym faktem.

K&KzC: Dzięki za wywiad!
Fokus: Dzięki.

K&KzC: Pozdro, pamiętaj o Karsiborze
Fokus: Heh, ok.

Autor: Kret & Kot z Chesire
www.pfk.one.pl

Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione!All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl