Menu:


Artykuły


Start
Recenzje
Historia
Projekty
Porterety
Featuringi
Dyskografia
Artykuły
Wiadomości
Zdjęcia
Tapety
Teksty
Mp3
Wideo
Download
Subskrypcja
Księga Gości
Forum
Linki
Konkurs
Autor
TELEFONICZNE WYZWANIE - MOWA O 3 X KLANIE

Zespół 3 X KLAN powstał w listopadzie 94 roku. Założycielem grupy jest RAHIM i jego kumpel, który ówcześnie nie wchodzi w skład formacji z Mikołowa. Po półrocznej działalności do klanu wszczepiony został RADAMES, BAK i DJ BAMBUS. Dziś w skład grupy wchodzi jeszcze MEPHISTON z KIELC , który opracowuje projekty graficzne dla zespołu. Elementem na drodze ku rozwojowi zespołu było wspolne bluntów rolowanie i rymów składanie z ekipą KALIBRA. Efektem ich współpracy jest kawałek "Psychodela" z debiutu K44. Kolejnym krokiem w karierze 3 x klanu był singiel "ŁZA WYOBRAZNI" wypuszczony w 97 roku. Po drodze kapela owocowała też na składance "HIP HOPLA" gdzie kawałkiem firmującym zespół był utwór "ZIELONA RELACJA" /wiadomo o czym traktuje/. Dojrzałym momentem, na który czekali członkowie klanu, jak i my wszyscy, była chwila wydania debiutanckiej płyty pt. "DOM PEŁEN DRZWI". Materiał jest bardzo zróżnicowany, ciekawie brzmiący dozą uczciwości i wrażliwości w warstwie tekstowej. Bardzo dobre wrażenie robi tu kawałek "POZYTYWKA", traktujący o odrzuconych przez los dzieci. Co ciekawe w muzyce klanu łatwo zaobserwować podobieństwo i fascynację starym KALIBREM, co członkowie formacji tłumaczą następująco: "...podobieństwo wynika z tego, że jakby to powiedzieć jesteśmy z tej samej szkoły rymowania..." - tłumaczy RAHIM w wywiadzie przeprowadzonym przez AŚKĘ z Ząbek , którego fragmenty znajdziecie poniżej. Oddajemy więc głos czytelniczce z Ząbek, którą serdecznie pozdrawiamy i dzięki za pomoc.

AUTOR INFO: ADEE

Skąd się wzięła nazwa 3xklan?

RAHIM: A więc tak, nazwa ta na pewno nie jest tak jakby się mogło wydawać w żaden sposób powiązana z kapelą kultową na polskich półkach czyli chodzi o WU TANG. Powstało to właśnie w 94 roku, kiedy WU TANG np. na naszym terenie wcale nie był znany.

BAK: WU TANG wtedy dopiero wyszedł w Stanach...

RAHIM: Tak WU TANG wyszedł dopiero w 93 lub 94 roku, więc to było takie opóźnienie. A poza tym nazwa 3x wywodzi się po prostu od tego, że mieszkamy na osiedlu, które nazywa się TRZYDZIESTOLECIA, a zapisuje się to mniej więcej 3 X LECIA. No i 3x to tak, a klan to po prostu od grupy.

Czego słuchacie na codzień?

RAHIM: Słuchamy tak na prawdę wszystkiego, co jest dobre. Szczególnie CYPRESS HILL, BUSTA RYTHMES, FU -SCHNICENS, DAS EFX, MOBB DEEP.

BAK: Jeśli chodzi o mnie to BUSTA RHYTMES, DAS EFX, te klimaty.

A z polskiej sceny?

RAHIM: To znaczy z polskiej sceny to różnie, bo ogólnie to podoba nam się dużo rzeczy, ponieważ nie staramy się ustalać, że jest to słabsze od amerykańskiego, bo patrzymy na to kątem Polaka czyli, że to jest nasze. A podoba nam się za to to, że jest polskie, że jest fajnie rymowane, że scena rośnie i rozwija się.

Wiecie u nas utarło się tak, że ten kto robi HH to maluje graffiti, tańczy breaka, albo jeździ na desce, czy rolkach. A co wy o tym sądzicie?

RAHIM: A to sądzimy, że to jest hip hop, ale to nie jest konieczne. Bo wiesz, u nas może nie są tak zdolni ludzie albo mają za mały dostęp do szkolenia się w tych fachach, ale ogólnie jest tak, że jeżdżą ludzie na desce, na rolkach i na tych skaczących rowerach. Jest też tak, że jeżdżą na płytach, malują graffiti ale my się zajmujemy bardziej samą dziedziną hip hopu. A BAK np. uprawia jeszcze dziedzinę HH, która nazywa się humenbeat box (czyli imitowanie narządami mowy linii rytmicznej, do której rymuje raper, ludzki automat perkusyjny)

Pełen podziw raz, że tego się na polskich płytach raczej nie słyszy, albo stanowczo za mało. Skąd ten pomysł?

BAK: To się zaczęło w ten sposób, że była sobie taka płytka pod nazwą SNAP i rymował tam TURBO B. No i właśnie na końcu płyty TURBO B. robił beat. Ja chodziłem wtedy do piątej klasy szkoły podstawowej kiedy to usłyszałem. Chodziłem sobie po mieszkaniu, to tu to tam i tak sobie pykałem, pykałem aż wypykałem. Do niedawna nawet nie wiedziałem sam jak to się nazywa. Dowiedziałem się może z trzy lata temu, że to ma konkretną nazwę.

A jaka jest sytuacja w Katowicach tzn. sklepy, płyty no problem, czy pustki i ciężka sprawa?

RAHIM: Bardzo ciężka. Nie ma w ogóle winylów. Zadziwiło mnie to że wchodząc do sklepu w Warszawie zauważyłem płytę REDMANA, a na Śląsku ona się wogóle nie ukazała.

Jak piszecie swoje rymy?

RAHIM: Ustalamy sobie o jakim problemie będziemy pisać. No i to nie jest tak że przychodzę do domu, siadam i koniecznie muszę coś napisać. Tylko po prostu np. idę sobie gdzieś do knajpki i w pewnym momencie rymy mi się skleją.

Czy wasza muzyka niesie jakieś przesłanie, czy może chcecie coś przekazać czytelnikom?

RAHIM: Jesteśmy za wspólną sceną, gdyż uważamy, że nie może się ona dzielić skoro jeszcze na dobre nie powstała.

Autor: ASIA SITKOWSKA ZABKI.

DZIĘKUJE ZA POMOC WSZYSTKI SŁUCHACZOM RH KONTAKT, ORAZ SŁAWKOWI PROWADZACEMU CAŁA AUDYCJĘ KTÓRY UMOŻLIWIŁ MI KONTAKT Z GRUPA 3X KLAN.

Wywiad udostępniony dzięki uprzejmości www.rytmulicy.prv.plAll rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2002 serwis www.pfk.one.pl